Precyzyjne określenie ukształtowania terenu czy też granic działki, byłoby niemożliwe bez pracy geodety. Korzystając z nowoczesnych technologii, jest on w stanie dostarczyć wiarygodne informacje na temat powierzchni ziemi. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej, czym zajmuje się geodeta i jak ważną rolę odgrywa w jego pracy dokładność.

Pomiar terenu i jego analiza

Osoby pracujące w zawodzie geodety zajmują się wykonywaniem szczegółowych pomiarów powierzchni ziemi. Podczas pracy wykorzystuje on specjalistyczne narzędzia, takie jak tachimetry, niwelatory czy odbiorniki GPS. Dane zbierane podczas pomiarów pozwalają mu określić rzeźbę terenu i jego wysokość. Wyniki tych prac są niezbędne przy planowaniu inwestycji budowlanych lub modernizacji infrastruktury. Osoba wykonująca pomiary geodezyjne musi pamiętać o uwzględnieniu zmian naturalnych i antropogenicznych, które wpływają na układ powierzchni ziemi.

Tworzenie map do celów projektowych

Do zadań geodety należy opracowywanie map przestrzennych, które służą jako narzędzia dla architektów i inżynierów. Przygotowanie takiej dokumentacji wymaga znajomości specjalistycznych programów komputerowych i metod obliczeniowych. Mapy projektowe mogą przedstawiać zarówno granice nieruchomości, jak i szczegóły infrastruktury. Opracowuje się je na podstawie map zasadniczych, które dokładnie przedstawiają, jak wygląda dany obszar. Zaznacza się na nich aktualny stan terenu zarówno na obszarze planowanego obiektu budowlanego, jak i w promieniu 30 metrów od niego.

W trakcie tworzenia mapy projektowej geodeta uwzględnia wszystkie elementy ewidencji gruntów i budynków. Musi on również pamiętać o przedstawieniu na niej istniejącej zieleni, która nie zostanie usunięta podczas realizacji inwestycji. Tego rodzaju dokumentacja jest ważna podczas planowania przestrzennego i procedur administracyjnych związanych z nieruchomościami. Mapy geodezyjne muszą być aktualizowane przy każdej istotnej zmianie w dokumentacji geodezyjnej — np. przy stawianiu nowego obiektu lub wyburzeniu starego.

Wyznaczanie granic działek i nieruchomości

Praca geodety polega również na określeniu przebiegu granic między nieruchomościami. Weryfikuje on dokumenty i porównuje je z faktycznym stanem terenu. Wytyczenie granic działki przez geodetę odbywa się poprzez wykonanie stosownych pomiarów. Uwzględnienia on istniejące ślady i znaki graniczne, a także mapy i punkty osnowy geodezyjnej. W przypadku niejasności danych geodeta konsultuje się z właścicielami sąsiednich posesji, których muszą wydać zgodne oświadczenia. Ważną rolę przy wyznaczaniu granic działki odgrywają również przepisy prawa regulujące procedury podziałów i rozgraniczeń. Geodeta musi zadbać o to, aby każdy etap pracy był zgodny z obowiązującymi regulacjami. W efekcie zostają wyznaczone punkty graniczne, które zapisuje się w rejestrach.

Pomiar objętości

Geodeta zajmuje się także przeprowadzaniem pomiarów objętości mas ziemnych i innych obiektów sypkich, m.in. hałd, przy pomocy zaawansowanych narzędzi technologicznych. Często do tego rodzaju prac wykorzystuje się drony (UAV), skaning laserowy i techniki fotogrametryczne. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu wykonywania pomiarów i zwiększenie ich dokładności. Dane zebrane w trakcie nalotów czy skanowania zostają przetworzone przez specjalistyczne oprogramowanie, co umożliwia stworzenie precyzyjnych modeli 3D terenu. Uzyskane wyniki są nie tylko wiarygodne, ale mogą być przedstawione w estetycznej i czytelnej formie graficznej. Pomiary tego rodzaju mają szerokie zastosowanie w budownictwie, górnictwie i rekultywacji terenów. Przyczynia się to do lepszego zarządzania projektami, a także minimalizuje ryzyko błędów i nieścisłości.

Praca geodety polega nie tylko na wykonywaniu precyzyjnych pomiarów terenu, ale również opracowywaniu dokumentacji. Dzięki szczegółowym mapom stworzonym przez specjalistów często możliwe staje się odpowiednie zaplanowanie inwestycji czy też uzyskanie pozwolenia na budowę. Chcesz przeprowadzić szczegółowe pomiary geodezyjne? Skontaktuj się z nami, a chętnie Ci pomożemy.